مدیریت پژوهش

فیروزه صابر

فیروزه صابر

نام فیروزه صابر با کلمه‌ی «کارآفرین» گره‌خورده است. او هرچند صاحب یک شرکت تجاری یا کارخانه نیست اما در طی پانزده سال گذشته و حتی پیش‌تر از آن درزمینه‌ی پژوهش، توسعه و آموزش کارآفرینی فعالیت کرده است.

صابر فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ارشد مدیریت اجرایی است و پایان‌نامه‌ی خود را با عنوان: «راه‌های توسعه کارآفرینی زنان در ایران» دفاع کرده است. او که سابقه‌ی پژوهشگری حوزه اقتصاد در صداوسیما و مدیر آموزش و تحقیق سازمان مدیریت صنعتی را داشت در سال ۷۸ با جمعی از دوستان همفکر خود شرکت خصوصی «خانه پژوهش نواندیش» را باهدف اجرای طرح‌های پژوهشی، مشاوره‌ای و آموزشی در حوزه‌های اقتصادی و کارآفرینی تأسیس کرد که طرح ملی «ترویج کارآفرینی زنان در ایران» ازجمله آن طرح‌ها بوده است. متعاقب آن در سال ۸۳ با همراهی تعدادی از زنان کارآفرین و صاحب کسب‌وکار، «انجمن زنان کارآفرین» را با مأموریت ترویج کارآفرینی در نسل جوان و توسعه ظرفیت مدیریت زنان کارآفرین بنا نهاد.

در سال ۸۴ با همراهی جمعی از دوستانش «بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان» را تأسیس کرد؛ نهادی غیردولتی که مأموریت اصلی آن ترویج تفکر خلاق و فعالیت مولد در میان زنان و جوانان و زمینه‌سازی برای کشف، پرورش و باروری استعدادهای خلاق کارآفرینانه در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. این بنیاد دو نقش اساسی برای خود تعریف کرده است. نخست ظرفیت‌سازی و دوم شبکه‌سازی که طیفی از نوکارآفرینان، نوجوانان، کارآفرینان و کارآفرینان اجتماعی را در خود جای می‌دهد.