در رسانه ها

 رخشان بنی اعتماد: امیدوارم آموزش و پرورش از مقاومت در برابر اصلاحات فاصله بگیرد
27 خرداد 1397

رخشان بنی اعتماد: امیدوارم آموزش و پرورش از مقاومت در برابر اصلاحات فاصله بگیرد

 آیین افتتاح اکران اینترنتی فیلم مستند «توران‌خانم» به کارگردانی مشترک رخشان بنی‌اعتماد و مجتبا میرتهماسب برگزار شد.

به گزارش ایلنا، پیش از نمایش فیلم مجتبا میرتهماسب با خوش‌آمدگویی به میهمانان مراسم را آغاز و درباره دلایل اکران اینترنتی فیلم گفت: از زمان پخش اولیه کارستان تلاش کردم با مدیران تلویزیونی ارتباط بگیرم. اما درهای تلویزیون بسته است و صدا و سیما چشم‌هایش را به روی واقعیت‌های جامعه و افرادی که مشخصاً فیلم‌ساز هستند، بسته است. از سوی دیگر گروه هنر و تجربه از لحاظ تعداد سینما، سانس و... در ذات خودش ظرفیت محدودی دارد و شیوه‌ای که برای اکران دارد راه دسترسی ساده و آسان را به مخاطب فیلم نمی‌دهد. به همین خاطر دنبال راه‌حل جدیدی گشتیم و آن اکران اینترنتی بود. فیلم «توران خانم» سه ویژگی برای ایجاد انگیزه برای مخاطب برای این جنس از اکران دارد. اول خود توران میرهادی است، دومین ویژگی این است که سینمای فرهنگی مستقل با همه کم‌رمقی‌اش سعی می‌کند روزنه‌ها را باز کند و کسانی که آن را درک کنند، همراه می‌شوند  و سومین فاکتور این است که طبق تصمیم مشترک من و خانم بنی‌اعتماد درآمدهای این فیلم  به شورای کتاب و فرهنگ نامه کودک و نوجوان می‌رسد. مجموع این فاکتورها می‌تواند انگیزه‌ای باشد برای کسانی که توران میرهادی را می‌شناسند و با اطلاع‌رسانی و خرید بلیط می‌توانند به جان دادن به یک جریان کمک کنند.

میرتهماسب سپس از دختر، نوه و داماد توران میرهادی دعوت کرد روی سن بیایند و علی میرفخرایی بعد از تشکر از عوامل درباره توران‌خانم گفت: توران میرهادی در زمان خودش پیش‌رو بوده و ما بعد از ۴۰ سال جز ۱۰ کشوری هستیم که اثر ارزشمندی چون فرهنگ‌نامه کودک و نوجوان را تألیف و چاپ می‌کنیم، آنهم با کاملاً مستقل و با کمک‌های مردم و بدون کمک هیچ نهاد دولتی.

پندار خمارلو درباره مادر خود گفت: مادر معتقد بود ایجاد زمان‌های شاد برای کودکان و نوجوانان بعدها برای آن‌ها تبدیل به انرژی می‌شد تا بعدها بتوانند به مشکلات خود غلبه کنند.

بعد از خانواده نوش‌آفرین انصاری، دبیر شورای کتاب کودک که به همراه اعضای هیئت‌مدیره این شورا در این مراسم حضور داشت، به روی سن آمد و درباره روند انتشار فرهنگ‌نامه و اتمام آن تا جلد 25 صحبت کرد.

در ادامه مراسم، رخشان بنی‌اعتماد صحبت‌های خود درباره توران خانم را این‌طور شروع کرد: از آنجا که می‌دانم توران‌خانم از هر اتفاق خوب و پیشرفتی به وجد می‌آمد. اگر امروز پیش ما بود، پیروزی تیم ملی را تبریک می‌گفت. مخصوصاً اینکه از پیروزی و موفقیت ورزشی گروهی مثل فوتبال خیلی خوشحال می‌شد.

بنی‌اعتماد از حضار خواست یک دقیقه به عنوان تشکر جوان‌های تیم ملی را تشویق کنند.

و در ادامه صحبت‌هایش گفت: توران میرهادی می‌خواست تمام تجربیاتی که در فضای مستقل و دوران کاری خود به دست آورده بود را به آموزش و پرورش منتقل کند تا همه بچه‌ها از آن بهره بگیرند. امیدورام آموزش و پرورش از محافظه‌کاری و مقاومت در برابر هر تغییر و اصلاحی فاصله بگیرد تا آموزه‌های توران خانم در آموزش و پرورش به کار گرفته شود.

نمایش فیلم ساعت ۱۹ همزمان با آغاز اکران اینترنتی «توران خانم» شروع شد و بعد از تماشای فیلم، مراسم با برش کیکی که به مناسبت تولد توران میرهادی تهیه شده بود به پایان رسید.

مستند «توران خانم» تا ساعت ۷ بعدازظهر روز ۲۸ خردادماه فقط در شبکه اینترنتی هاشور نمایش داده می‌شود و تهیه بلیت از طریق سایت‌های‌ هاشور و  تیوال مقدور است.

منبع: yon.ir/ZbohL