اخبار

20 تیر 1403

هشتمین فیلم از سری فیلم‌های مستند «کارستان»، فیلم مستند «ژیلا» به کارگردانی مشترک رخشان بنی‌اعتماد و مجتبا میرتهماسب پس از حدود دو سال تولید و تدوین، آماده‌ی نمایش شد.

18 خرداد 1403

گفت‌وگوی کیوان کثیریان با مجتبا میرتهماسب و مهدی گنجی پیرامون فیلم مستند در برنامه خط فرضی

اعتمادآنلاین: فیلم مستند چیست و اساسا کسی که فیلم مستند می‌سازد چه مسئولیتی دارد؟ آیا تصویر مستند با سینمای مستند تفاوت دارد؟ آیا به هر فیلمی می توان واژه مستند اطلاق کرد؟ سینمای مستند چه ساختار و ویژگی‌هایی دارد؟ در شرایطی که دست مستندساز برای ساخت مستندی که احساس می‌کند ضرورت است و باید گفته شود بسته است، و از سانسور تا محدودیت‌های دیگر گریبانش را می‌گیرد دراین شرایط چه باید بکند؟ آیا سینمای مستند را می توانیم نزدیک‌ترین نوع سینما به وجدان عمومی و آگاهی بخشی به وجدان عمومی جامعه بدانیم؟  

در برنامه این هفته خط فرضی، کیوان کثیریان کارشناس با مجتبی میرطمهاسب و مهدی گنجی دو مستندساز، ماهیت سینمای مستند را بررسی می‌کنند. 

08 ارديبهشت 1403

فیلم «مادر زمین» از مجموعه فیلم‌های مستند «کارستان» به کارگردانی «مهناز افضلی» در غالب برنامه‌ای با عنوان «مبارزه کولکتیو، فیلم‌های فمنیستی» که حاصل همکاری مشترک «سینماتک مستند» و «مرکز آرشیو سیمون دوبوار» است، نمایش خواهد داشت. 

29 اسفند 1402

باز برگی از تقویم ورق خورد و صفحه‌ای نو آغاز شد. این سال و این پایان اگر که درخور ما و شما نبود، روزِ و سالِ نو از آن ماست و آغازی دوباره.